Akių vitaminai ir psichikos sveikata: ryšys tarp regėjimo ir nuotaikos

Geros akių sveikatos palaikymas – tai ne tik aiškaus regėjimo užtikrinimas, bet ir svarbus vaidmuo bendrai psichinei gerovei. Akys ir smegenys yra glaudžiai susijusios, todėl bet kokia įtampa ar regėjimo problemos gali turėti didelės įtakos jūsų nuotaikai ir psichinei sveikatai. Šiame straipsnyje nagrinėjamas ryšys tarp regėjimo ir psichinės sveikatos, svarbiausi vitaminai akims, kurie palaiko abi šias savybes, ir kaip akių vitaminų įtraukimas į kasdienę rutiną gali pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.

Ryšys tarp regėjimo ir psichikos sveikatos

Ryšys tarp regėjimo ir psichikos sveikatos yra daugialypis. Aiškus ir patogus regėjimas leidžia mums veiksmingai bendrauti su pasauliu, užsiimti kasdiene veikla ir palaikyti socialinius ryšius. Sutrikus regėjimui, gali atsirasti nusivylimas, sumažėti produktyvumas ir socialinis uždarumas, o visa tai gali neigiamai paveikti psichikos sveikatą.

Be to, dėl akių įtampos ir prasto regėjimo gali skaudėti galvą, kamuoti nuovargis ir sutrikti miegas, o tai dar labiau didina stresą ir nerimą. Todėl gera akių sveikata yra neatsiejama nuo teigiamos psichinės būsenos palaikymo.

Kaip prasta akių sveikata gali paveikti jūsų nuotaiką

Prasta akių sveikata gali turėti didelę įtaką jūsų nuotaikai ir bendrai psichinei savijautai. Štai keletas būdų, kaip:

 • Padidėjęs stresas ir nerimas: dėl to, kad sunku aiškiai matyti arba nuolat jaučiama akių įtampa, gali padidėti streso lygis ir atsirasti nerimas dėl kasdienių užduočių atlikimo.
 • Nusivylimas ir dirglumas: sunkumai susikaupti, skaityti ar atlikti užduotis, kurioms reikia gero regėjimo, gali sukelti nusivylimą, dėl kurio atsiranda dirglumas ir nuotaikų kaita.
 • Depresija: regėjimo problemos gali apriboti jūsų galimybes dalyvauti visuomeninėje veikloje ir užsiimti pomėgiais, todėl galite jaustis izoliuoti ir susirgti depresija.
 • Prastesnė miego kokybė: akių įtampa ir diskomfortas gali paveikti jūsų miego režimą, todėl miegas tampa nekokybiškas, o tai neigiamai veikia nuotaiką ir kognityvines funkcijas.

Svarbiausi vitaminai akių sveikatai ir psichinei gerovei

Tam tikri vitaminai yra labai svarbūs tiek akių sveikatai, tiek psichinei gerovei palaikyti. Štai svarbiausi iš jų:

Vitaminas A

Vitaminas A labai svarbus geram regėjimui palaikyti, ypač esant silpnam apšvietimui. Jis palaiko ragenos ir junginės membranų sveikatą. Pakankamas vitamino A vartojimas gali padėti išvengti naktinio aklumo ir akių sausumo, sumažinti su prastu regėjimu susijusį diskomfortą ir stresą.

Šaltiniai: morkos, saldžiosios bulvės, špinatai ir kepenys.

Vitaminas C

Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, saugantis akis nuo oksidacinio streso. Jis palaiko akių kraujagyslių sveikatą ir padeda sumažinti kataraktos ir geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Jo antioksidacinės savybės taip pat naudingos psichikos sveikatai, nes mažina oksidacinį stresą smegenyse.

Šaltiniai: citrusiniai vaisiai, braškės, paprikos ir brokoliai.

Vitaminas E

Vitaminas E veikia kartu su vitaminu C, kad apsaugotų akių ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Jis padeda palaikyti sveiką odą ir akis bei mažina su amžiumi susijusių regėjimo sutrikimų riziką. Vitamino E antioksidacinės savybės taip pat palaiko smegenų sveikatą ir kognityvines funkcijas.

Šaltiniai: Riešutai, sėklos, špinatai ir avokadai.

Liuteinas ir zeaksantinas

Liuteinas ir zeaksantinas yra tinklainėje susitelkę karotenoidai, labai svarbūs akių apsaugai nuo kenksmingos mėlynosios šviesos. Jie taip pat mažina su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Apsauginis poveikis akims lemia mažesnę akių įtampą ir geresnę bendrą psichinę savijautą.

Šaltiniai: lapiniai kopūstai, špinatai, kukurūzai ir kiaušiniai.

Omega-3 riebalų rūgštys

Omega-3 riebalų rūgštys, ypač EPA ir DHA, yra labai svarbios tinklainės sveikatai palaikyti ir uždegimui mažinti. Jos taip pat gyvybiškai svarbios smegenų sveikatai, gerina pažintines funkcijas ir mažina depresijos riziką. Omega-3 gali palengvinti sausų akių simptomus, kurie dažnai sukelia diskomfortą ir nusivylimą.

Šaltiniai: riebi žuvis (pvz., lašiša, skumbrė ir sardinės), linų sėmenys ir ispaninio šalavijo sėklos.

Akių vitaminų vaidmuo palaikant psichikos sveikatą

Akių vitaminai atlieka svarbų vaidmenį palaikant psichikos sveikatą, nes užtikrina, kad akys tinkamai funkcionuotų, sumažina įtampą ir diskomfortą. Kai akys sveikos, mažiau tikėtina, kad patirsite neigiamą poveikį psichikos sveikatai, susijusį su prastu regėjimu.

 • Akių įtampos mažinimas: Akių vitaminai padeda sumažinti akių įtampą, galvos skausmą ir nuovargį, todėl gali pagerėti bendra nuotaika ir sumažėti stresas.
 • Kognityvinių funkcijų gerinimas: Omega-3 riebalų rūgštys ir antioksidantai gerina smegenų sveikatą, gerina pažinimo funkcijas ir mažina psichikos sveikatos problemų riziką.
 • Geresnis miegas: Tinkama akių priežiūra gali padėti sumažinti akių diskomforto sukeltus miego sutrikimus, todėl pagerėja miego kokybė ir psichinė sveikata.

Patarimai, kaip palaikyti akių ir psichikos sveikatą

Pateikiame keletą patarimų, padėsiančių palaikyti akių ir psichikos sveikatą:

 • Laikykitės subalansuotos mitybos: užtikrinkite, kad jūsų racione būtų maisto produktų, kuriuose gausu svarbiausių vitaminų ir mineralų, palaikančių akių ir smegenų sveikatą.
 • Reguliariai darykite pertraukas: kas 20 minučių darykite 20 sekundžių pertrauką ir žiūrėkite į ką nors, kas yra 20 metrų atstumu, kad sumažintumėte akių įtampą.
 • Gerkite daug vandens, kad akys ir kūnas būtų sudrėkinti.
 • Reguliariai mankštinkitės: fizinis aktyvumas gerina bendrą kraujotaką, taip pat ir akių, ir stiprina psichinę sveikatą.
 • Laikykitės geros miego higienos: užtikrinkite, kad pakankamai ir kokybiškai išsimiegotumėte, kad palaikytumėte akių sveikatą ir psichinę gerovę.
 • Valdykite stresą: Medituokite ir giliai kvėpuokite, kad veiksmingai valdytumėte stresą.

Akių vitaminų įtraukimas į kasdienę sveikatingumo rutiną

Kad akių vitaminai būtų kuo naudingesni, įtraukite juos į kasdienę sveikatingumo rutiną. Štai kaip tai padaryti:

 • Sudarykite tvarkaraštį: vitaminus vartokite kasdien tuo pačiu metu, kad susiformuotų pastovus įprotis.
 • Suderinkite su maistu: kai kurie vitaminai geriau pasisavinami su maistu, todėl vartokite juos su maistu.
 • Būkite nuoseklūs: kad vitaminai būtų naudingi, svarbiausia yra nuoseklumas, todėl įsitikinkite, kad juos vartojate reguliariai.
 • Stebėkite savo pažangą: matykite, kaip gerėja regėjimas ir nuotaika, kad suprastumėte, kokią naudą duoda naujoji rutina.

Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt